12KP24CAH
DigiKey Part Number
283-12KP24CAHTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12KP24CAH
Description
TVS DIODE 24VWM 40.7VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40.7V Clamp 294.9A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
294.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
12000W (12kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Automotive
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
40.7V