12KP24AH
DigiKey Part Number
283-12KP24AHTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12KP24AH
Description
TVS DIODE 24VWM 40.7VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40.7V Clamp 294.9A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
294.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
12000W (12kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Automotive
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
40.7V