12KP20CAH
DigiKey Part Number
283-12KP20CAHTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12KP20CAH
Description
TVS DIODE 20VWM 34.3VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
34.3V Clamp 349.9A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
349.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
12000W (12kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Automotive
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
34.3V