12KP20AH
DigiKey Part Number
283-12KP20AHTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12KP20AH
Description
TVS DIODE 20VWM 34.3VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
34.3V Clamp 349.9A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
349.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
12000W (12kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Box (TB)
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Package / Case
Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
34.3V