1210HC100-RTR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1210HC100-RTR |
Description | FUSE BOARD MOUNT SMD 100A 125V |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100A 125 VDC Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Response Time Fast Blow |
Manufacturer Eaton - Electronics Division | Applications Electrical, Industrial |
Series | Approval Agency cURus, TUV |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Part Status Active | Breaking Capacity @ Rated Voltage 3kA |
Mounting Type Surface Mount | Package / Case 2-SMD, J-Lead |
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded) | Size / Dimension 0.465" L x 0.394" W x 0.268" H (11.80mm x 10.00mm x 6.80mm) |
Current Rating (Amps) 100A | Melting I²t 6410.0 |
Voltage Rating - DC 125 VDC | DC Cold Resistance 0.00047 Ohms |