10BJ58CA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 2,835
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
93.6V Clamp 10.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
High Power TVS Diodes
10BJ58CA
DigiKey Part Number
283-10BJ58CATR-ND - Tape & Reel (TR)
283-10BJ58CACT-ND - Cut Tape (CT)
283-10BJ58CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10BJ58CA
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.7A
Series
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
Telecom
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V