1658-G41-02-P10-15A
1658-G41-02-P10-15A
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
1658-G41-02-P10-15A
DigiKey Part Number
302-1277-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1658-G41-02-P10-15A
Description
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 28VDC
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal 15A 240 V AC 28 V DC Push to Reset Panel Mount
Category
Current Rating (Amps)
15A
Voltage Rating - AC
240 V
Series
Voltage Rating - DC
28 V