ULV7F2HSLL37L22
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
ULV7F2HSLL37L22
DigiKey Part Number
141-ULV7F2HSLL37L22-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ULV7F2HSLL37L22
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPDT Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ULV7F2HSLL37L22 Models
Category
Actuator Marking
No Marking
Mfr
Color - Actuator/Cap
Silver
Series
Illumination Type, Color
LED, Green
Packaging
Bulk
Illumination Voltage (Nominal)
220 VAC
Part Status
Active
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Type
Anti-Vandal, Illuminated
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.00mm Dia
Circuit
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Switch Function
On-Mom
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Current Rating (Amps)
3A (AC)
Electrical Life
50,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V