RP8400B2M1CEBLKWHTRED
DigiKey Part Number
RP8400B2M1CEBLKWHTRED-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP8400B2M1CEBLKWHTRED
Description
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
EDA/CAD Models
RP8400B2M1CEBLKWHTRED Models
Category
Actuator Type
Square, Button
Color - Actuator/Cap
White
Active
Illumination Voltage (Nominal)
2.1 VDC
Termination Style
Solder Lug
Panel Cutout Dimensions
Circular - 13.60mm Dia
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
125mA (AC), 100mA (DC)
Voltage Rating - AC
125 V
Base Product Number
Voltage Rating - DC
50 V