RP8300B2M1CEBLKBLKRED
RP8300B2M1CEBLKBLKRED
Additional Requirements for Selecting a Switch
RP8300B2M1CEBLKBLKRED
DigiKey Part Number
EG4953-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP8300B2M1CEBLKBLKRED
Description
SWITCH PB SPST-NO 200MA 250V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
EDA/CAD Models
RP8300B2M1CEBLKBLKRED Models
Category
Actuator Type
Round, Button
Color - Actuator/Cap
Black
Active
Illumination Voltage (Nominal)
2.1 VDC
Termination Style
Solder Lug
Panel Cutout Dimensions
Circular - 13.60mm Dia
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
200mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC
250 V
Base Product Number
Voltage Rating - DC
50 V