RP8100B2W1CEBLKREDRED
DigiKey Part Number
141-RP8100B2W1CEBLKREDRED-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP8100B2W1CEBLKREDRED
Description
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
EDA/CAD Models
RP8100B2W1CEBLKREDRED Models
Category
Voltage Rating - DC
50 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button
Color - Actuator/Cap
Red
Termination Style
Wire Leads
Panel Cutout Dimensions
Circular - 13.60mm Dia
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
125mA (AC), 100mA (DC)
Voltage Rating - AC
125 V