RDMAR10R1T
DigiKey Part Number
EG4981-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDMAR10R1T
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.1A 42V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch BCD 10 Position Through Hole, Right Angle Rotary for Tool Actuator 100mA 42VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RDMAR10R1T Models
Category
Height Above Board
0.291" (7.39mm)
Manufacturer
E-Switch
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Part Status
Active
Washable
Yes
Circuit
BCD
Features
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions
10
Operating Temperature
-60°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
100mA
Length
0.291" (7.40mm)
Voltage Rating
42VDC