LB22F2HQ6514
DigiKey Part Number
141-LB22F2HQ6514-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LB22F2HQ6514
Description
SWITCH PB DPDT 3A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPDT Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front
EDA/CAD Models
LB22F2HQ6514 Models
Mfr
Actuator Marking
Power Symbol
Series
Color - Actuator/Cap
Silver
Packaging
Tray
Illumination Type, Color
LED, Red
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Type
Anti-Vandal, Illuminated
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.00mm Dia
Switch Function
On-Mom
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Current Rating (Amps)
3A (AC)
Electrical Life
50,000 Cycles
Voltage Rating - AC
250 V