DIW050F065
DigiKey Part Number
4878-DIW050F065-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DIW050F065
Description
IGBT TRENCH FS 650V 100A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 100 A 350 W Through Hole TO-247
EDA/CAD Models
DIW050F065 Models
Category
Switching Energy
3mJ (on), 1.1mJ (off)
Tube
Gate Charge
78 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
36ns/125ns
Test Condition
400V, 50A, 10Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Reverse Recovery Time (trr)
38 ns
Current - Collector (Ic) (Max)
100 A
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Pulsed (Icm)
300 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.2V @ 15V, 50A
Power - Max
350 W