DIW040M120
DigiKey Part Number
4878-DIW040M120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DIW040M120
Description
IGBT TRENCH FS 1200V 80A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 1200 V 80 A 330 W Through Hole TO-247
EDA/CAD Models
DIW040M120 Models
Category
Switching Energy
3.2mJ (on), 2.3mJ (off)
Tube
Td (on/off) @ 25°C
37ns/290ns
Test Condition
600V, 40A, 4.7Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
85 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
TO-247
Power - Max
330 W