DI300N10TL-AQ
DigiKey Part Number
4878-DI300N10TL-AQTR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-DI300N10TL-AQCT-ND - Cut Tape (CT)
4878-DI300N10TL-AQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DI300N10TL-AQ
Description
MOSFET N-CH 100V 300A 8-POWERSFN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 300A (Tc) 277.7W (Tc) Surface Mount TOLL
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DI300N10TL-AQ Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
161 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10622 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
277.7W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
TOLL
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.5mOhm @ 100A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA