ZXTP25015DFHTA
DigiKey Part Number
ZXTP25015DFHTATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXTP25015DFHTA
Description
TRANS PNP 15V 4A SOT-23-3
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 15 V 4 A 295MHz 1.25 W Surface Mount SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZXTP25015DFHTA Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
300 @ 10mA, 2V
Mfr
Power - Max
1.25 W
Frequency - Transition
295MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
4 A
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
15 V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
220mV @ 500mA, 5A