DSS20200L-7
DigiKey Part Number
DSS20200LDITR-ND - Tape & Reel (TR)
DSS20200LDICT-ND - Cut Tape (CT)
DSS20200LDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSS20200L-7
Description
TRANS PNP 20V 2A SOT-23-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 20 V 2 A 100MHz 600 mW Surface Mount SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DSS20200L-7 Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
180 @ 1A, 2V
Mfr
Power - Max
600 mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
100MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
2 A
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
20 V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
180mV @ 200mA, 2A