DMTH4007SPDQ-13
DigiKey Part Number
31-DMTH4007SPDQ-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMTH4007SPDQ-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMTH4007SPDQ-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH4007SPDQ-13
Description
MOSFET 2N-CH 40V 14.2A PWRDI50
Detailed Description
Mosfet Array 40V 14.2A 2.6W Surface Mount PowerDI5060-8
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
41.9nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2026pF @ 30V
Part Status
Active
Power - Max
2.6W
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40V
Package / Case
8-PowerTDFN
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
14.2A
Supplier Device Package
PowerDI5060-8
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.6mOhm @ 17A, 10V