DMTH10H1M5STTWQ-13
DigiKey Part Number
31-DMTH10H1M5STTWQ-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DMTH10H1M5STTWQ-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DMTH10H1M5STTWQ-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH10H1M5STTWQ-13
Description
MOSFET BVDSS: 61V~100V POWERDI10
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 386A (Tc) 4.92W (Ta), 535.7W (Tc) Surface Mount PowerDI1015-16
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
214 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
13039 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
4.92W (Ta), 535.7W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Supplier Device Package
PowerDI1015-16
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.7mOhm @ 20A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA