DMT3006LFG-7
DigiKey Part Number
DMT3006LFG-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMT3006LFG-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMT3006LFG-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMT3006LFG-7
Description
MOSFET N-CH 30V PWRDI3333
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 16A (Ta), 55.6A (Tc) 27.8W (Tc) Surface Mount POWERDI3333-8
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22.6 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1320 pF @ 15 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
27.8W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
POWERDI3333-8
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6mOhm @ 12A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA