DMP6050SPS-13
DigiKey Part Number
DMP6050SPS-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMP6050SPS-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMP6050SPS-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMP6050SPS-13
Description
MOSFET P-CH 60V 5.7A PWRDI5060-8
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 60 V 5.7A (Ta) 1.3W Surface Mount PowerDI5060-8
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
30 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2163 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.3W
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PowerDI5060-8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
50mOhm @ 5A, 10V