DMNH4005SCTQ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 40 V 150A (Tc) 165W (Tc) Through Hole TO-220-3
DMNH4005SCTQ
DigiKey Part Number
DMNH4005SCTQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMNH4005SCTQ
Description
MOSFET N-CH 40V 150A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
48 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2846 pF @ 20 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
165W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
TO-220-3
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4mOhm @ 20A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA