DGD2005S8-13
DigiKey Part Number
DGD2005S8-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DGD2005S8-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
DGD2005S8-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DGD2005S8-13
Description
IC GATE DRV HALF-BRIDGE 8SO 2.5K
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Half-Bridge Gate Driver IC Non-Inverting 8-SO
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DGD2005S8-13 Models
Category
Logic Voltage - VIL, VIH
0.6V, 2.5V
Manufacturer
Diodes Incorporated
Current - Peak Output (Source, Sink)
290mA, 600mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Type
Non-Inverting
Part Status
Active
High Side Voltage - Max (Bootstrap)
200 V
DigiKey Programmable
Not Verified
Rise / Fall Time (Typ)
100ns, 35ns
Driven Configuration
Half-Bridge
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Channel Type
Independent
Mounting Type
Surface Mount
Number of Drivers
2
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Gate Type
MOSFET (N-Channel)
Supplier Device Package
8-SO
Voltage - Supply
10V ~ 20V