THD1348HE
DigiKey Part Number
603-2084-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THD1348HE
Description
FAN AXIAL 134X38MM 48VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Square - 134mm L x 134mm H Ball 490.0 CFM (13.72m³/min) 4 Wire Leads
Category
Noise
82.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
240 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 134mm L x 134mm H
Weight
1.6 lbs (725.7 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
5.00A
Air Flow
490.0 CFM (13.72m³/min)
Voltage Range
36 ~ 60VDC
Static Pressure
7.100 in H2O (1768.5 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C