PMR-24V320W1AT | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1145-PMR-24V320W1AT-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PMR-24V320W1AT |
Description | AC/DC CONVERTER 24V 322W |
Manufacturer Standard Lead Time | 32 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power (Watts) |
Mfr | Applications Household Appliances, ITE (Commercial) |
Series | Voltage - Isolation 4 kV |
Packaging Box | Efficiency 91% |
Part Status Active | Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating) |
Type Enclosed | Features Adjustable Output, PFC, Universal Input |
Number of Outputs 1 | Mounting Type Chassis Mount |
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC | Size / Dimension 8.46" L x 4.53" W x 1.18" H (214.9mm x 115.1mm x 30.0mm) |
Voltage - Output 1 24V | Approval Agency CB, CE, cURus, EAC, KC, TUV, UKCA |
Current - Output 1 13.4 A | Standard Number 60335-1; 60950-1; 62368-1 |