DSOL-1341-12
DigiKey Part Number
1144-1309-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSOL-1341-12
Description
SOLENOID PULL INTERMITTENT 12V
Customer Reference
Detailed Description
Intermittent Duty Solenoid Open Frame (Pull) Type 0.787" (20.00mm) Stroke 12VAC Chassis Mount
EDA/CAD Models
DSOL-1341-12 Models
Category
Power (Watts)
250 W
DC Resistance (DCR)
570mOhm
Box
Termination Style
Quick Connect
Part Status
Active
Size / Dimension
1.609" L x 1.312" W x 1.468" H (40.87mm x 33.33mm x 37.29mm)
Diameter - Shaft
0.247" (6.27mm)
Type
Open Frame (Pull)
Shaft Detail
Groove
Duty Cycle
Intermittent
Weight
0.507 lb (229.97 g)
Voltage - Rated
12VAC
Base Product Number
Stroke Length
0.787" (20.00mm)