DSOL-1333-36A
DigiKey Part Number
1144-1307-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSOL-1333-36A
Description
SOLENOID PULL CONTINUOUS 36V
Customer Reference
Detailed Description
Continuous Duty Solenoid Open Frame (Pull) Type 0.500" (12.70mm) Stroke 36VAC Chassis Mount
EDA/CAD Models
DSOL-1333-36A Models
Category
Stroke Length
0.500" (12.70mm)
Power (Watts)
10 W
Series
DC Resistance (DCR)
130Ohm
Active
Termination Style
Quick Connect
Technology
Electromechanical
Size / Dimension
1.250" L x 1.280" W x 1.380" H (32.51mm x 31.75mm x 35.05mm)
Type
Open Frame (Pull)
Diameter - Shaft
0.500" (12.70mm)
Duty Cycle
Continuous
Shaft Detail
Clevis
Voltage - Rated
36VAC