DRP048V240W1BN
DigiKey Part Number
1145-1093-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRP048V240W1BN
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 240W
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 5A
Category
Power (Watts)
240W
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
92%
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C (With Derating)
Size / Dimension
4.89" L x 3.35" W x 4.76" H (124.1mm x 85.0mm x 121.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CE, CSA, EAC, EN, SIQ, UL
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
508; 50581; 55011; 55024; 55032; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 61000-6-2; 61204-3
Current - Output (Max)
5A