PFR02S-204-FNH
DigiKey Part Number
2037-PFR02S-204-FNHTR-ND - Tape & Reel (TR)
2037-PFR02S-204-FNHCT-ND - Cut Tape (CT)
2037-PFR02S-204-FNHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFR02S-204-FNH
Description
RES 200K OHM 1% 1/32W 01005
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 kOhms ±1% 0.03W, 1/32W Chip Resistor 01005 (0402 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PFR02S-204-FNH Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.006" (0.15mm)