HTEX25201B-4R7MSR
DigiKey Part Number
2037-HTEX25201B-4R7MSRTR-ND - Tape & Reel (TR)
2037-HTEX25201B-4R7MSRCT-ND - Cut Tape (CT)
2037-HTEX25201B-4R7MSRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HTEX25201B-4R7MSR
Description
FIXED IND 4.7UH 1.7A 210 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Inductor 1.7 A 210mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HTEX25201B-4R7MSR Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
210mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
2A