MTWA4-12-15-SM
DigiKey Part Number
49-MTWA4-12-15-SM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTWA4-12-15-SM
Description
DC/DC CONVERTER 4 WATTS MEDICAL
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 117mA, 117mA 9V - 18V Input
Category
Power (Watts)
3.5 W
Mfr
Voltage - Isolation
5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
82%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
16-SMD Module, 7 Leads
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
0.96" L x 0.57" W x 0.41" H (24.3mm x 14.4mm x 10.5mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, UL
Voltage - Output 2
-15V
Base Product Number
Current - Output (Max)
117mA, 117mA