CI1502S0000
DigiKey Part Number
2987-CI1502S0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CI1502S0000
Description
CONN RCPT HSG 2POS 1.50MM
Detailed Description
2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.059" (1.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Friction Lock
Part Status
Active
Color
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.059" (1.50mm)