209-12LPST
DigiKey Part Number
CT20912LPST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
209-12LPST
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.1A 20V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch SPST 12 Position Through Hole Slide (Standard) Actuator 100mA 20VDC
Category
Contact Material
Beryllium Copper
Manufacturer
CTS Electrocomponents
Contact Finish
Gold
Series
Height Above Board
0.180" (4.57mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Circuit
SPST
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
12
Washable
Yes
Current Rating (Amps)
100mA
Features
Epoxy Sealed Terminals, Tape Seal
Voltage Rating
20VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Actuator Type
Slide (Standard)
Length
1.258" (31.95mm)