EAM-16-221 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1776-2915-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EAM-16-221 |
Description | LINE FILTER 250VAC/VDC 16A CHASS |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Single Phase EMC/EMI Line Filter 16 A 250V 250V Single Stage Terminal Block |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EAM-16-221 Models |
Category | Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral) 250 V |
Manufacturer Cosel USA, Inc. | Current 16 A |
Series | Applications General Purpose |
Packaging Box | Approval Agency cURus, VDE |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Filter Type Single Phase | Mounting Type Chassis Mount |
Configuration Single Stage | Termination Style Terminal Block |
Voltage - Rated DC 250V | Base Product Number |
Voltage - Rated AC 250V |