EAM-16-221
DigiKey Part Number
1776-2915-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EAM-16-221
Description
LINE FILTER 250VAC/VDC 16A CHASS
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Single Phase EMC/EMI Line Filter 16 A 250V 250V Single Stage Terminal Block
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EAM-16-221 Models
Category
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)
250 V
Manufacturer
Cosel USA, Inc.
Current
16 A
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Box
Approval Agency
cURus, VDE
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Filter Type
Single Phase
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Single Stage
Termination Style
Terminal Block
Voltage - Rated DC
250V
Base Product Number
Voltage - Rated AC
250V