EAC-30-102-D
DigiKey Part Number
EAC-30-102-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EAC-30-102-D
Description
LINE FILTER 250VAC/VDC 30A DIN
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Single Phase EMC/EMI Line Filter 30 A 250V 250V Single Stage Terminal Block
Category
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)
250 V
Manufacturer
Cosel USA, Inc.
Current
30 A
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Box
Approval Agency
cURus, VDE
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Filter Type
Single Phase
Mounting Type
DIN Rail
Configuration
Single Stage
Termination Style
Terminal Block
Voltage - Rated DC
250V
Base Product Number
Voltage - Rated AC
250V