QAS254K600D150
DigiKey Part Number
338-QAS254K600D150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QAS254K600D150
Description
FILTER RC 150 OHMS/0.25UF TH
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RC EMI Filter 1st Order RC Snubber Network Channel R = 150Ohms, C = 0.25µF Radial
Category
Values
R = 150Ohms, C = 0.25µF
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
EMI, RFI Suppression; High Pulse, DV/DT; Snubber
Packaging
Bag
Voltage - Rated
600V
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
RC Snubber Network
Package / Case
Radial
Filter Order
1st
Size / Dimension
1.450" L x 0.420" W (36.80mm x 10.60mm)
Technology
RC
Height
0.750" (19.05mm)