3280-4SG-528
DigiKey Part Number
SC3399-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3280-4SG-528
Description
CONN PLUG FMALE 4POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Black
Series
Ingress Protection
Weathertight
Packaging
Bulk
Features
Backshell, Cable Clamp
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
5.6A
Number of Positions
4
Voltage Rating
600V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.280" ~ 0.290" (7.11mm ~ 7.37mm)
Termination
Crimp
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C