24291-31PG-300 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Conxall/Switchcraft
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Conxall/Switchcraft
In Stock: 0
Datasheet
Image for 24291-31PG-300 is not available
24291-31PG-300
DigiKey Part Number
24291-31PG-300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
24291-31PG-300
Description
CONN RCPT MALE 31POS GOLD SOLDER
Detailed Description
31 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder
EDA/CAD Models
24291-31PG-300 Models
Current Rating (Amps)
2.3A
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating
600V
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C