OD100LP-61205CV-100.0M
DigiKey Part Number
CW1007-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD100LP-61205CV-100.0M
Description
XTAL OSC VCOCXO 100.0MHZ 5V CMOS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 MHz VCOCXO CMOS Oscillator 5V 6-DIP (0.750", 19.05mm), 5 Leads
Category
Voltage - Supply
5V
Mfr
Frequency Stability
±100ppb
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
700mA (Typ)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Base Resonator
Package / Case
6-DIP (0.750", 19.05mm), 5 Leads
Type
Size / Dimension
1.000" L x 1.000" W (25.40mm x 25.40mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)