BFM-1C-12C
DigiKey Part Number
1835-1151-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFM-1C-12C
Description
RELAY REED SPDT .25A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
Comus International
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
1 VDC
Part Status
Active
Operate Time
1 ms
Mounting Type
Through Hole
Release Time
2 ms
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Ruthenium (Ru)
Contact Rating (Current)
250 mA
Coil Resistance
1.5 kOhms
Switching Voltage
150VDC - Max
Base Product Number
Coil Current
8 mA