DCT-37MM-KIT | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5412-DCT-37MM-KIT-ND |
Manufacturer | CompuCablePlusUSA |
Manufacturer Product Number | DCT-37MM-KIT |
Description | CONN D-SUB PLUG 37POS CRIMP |
Manufacturer Standard Lead Time | 0 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector |
Mfr | Termination Crimp |
Packaging Retail Package | Primary Material Metal |
Part Status Active | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Connector Style | Contact Finish Gold |
Connector Type Plug, Male Pins | Contact Finish Thickness Flash |
Number of Positions | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Rows 2 | Current Rating (Amps) 3A |
Mounting Type | Features Assembly |
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) | Color Silver |
Contact Type Signal | Wire Gauge 22 AWG |