TV06B700JB-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
MCC (Micro Commercial Components)
Similar
Microchip Technology
113V Clamp 5.31A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
TV06B700JB-G
DigiKey Part Number
TV06B700JB-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV06B700JB-G
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TV06B700JB-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.31A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V