CZRUR52C5V6-HF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Comchip Technology
In Stock: 3,194
Datasheet
Parametric Equivalent
Comchip Technology
In Stock: 12,287
Datasheet
Zener Diode 5.6 V 150 mW ±5% Surface Mount 0603/SOD-523F
CZRUR52C5V6-HF
DigiKey Part Number
CZRUR52C5V6-HF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CZRUR52C5V6-HF
Description
DIODE ZENER 5.6V 150MW SOD523F
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CZRUR52C5V6-HF Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Tolerance
±5%