1330-18-1-0500-006-1-S
DigiKey Part Number
1175-1330-18-1-0500-006-1-S-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1330-18-1-0500-006-1-S
Description
UL1330, FEP INSULATED HOOK-FOOT
Detailed Description
18 AWG Hook-Up Wire 19/0.0094" Brown 600V Enter Number of Feet in Order Quantity
Jacket (Insulation) Diameter
0.087" (2.21mm)
Series
Jacket (Insulation) Thickness
0.020" (0.51mm)
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Voltage
600V
Cable Type
Operating Temperature
200°C