RD10AA8RTT is available for purchase but is not normally stocked.
CIT Relay and Switch
In Stock: 64
Datasheet
Image for RD10AA8RTT is not available
RD10AA8RTT
DigiKey Part Number
2449-RD10AA8RTT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD10AA8RTT
Description
SW ROTARY DIP OCTAL 0.15A 50V
Detailed Description
Dip Switch Octal 8 Position Through Hole Rotary for Tool Actuator 150mA 50VDC
Height Above Board
0.256" (6.50mm)
Mounting Type
Through Hole
Circuit
Octal
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
8
Current Rating (Amps)
150mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Length
0.394" (10.00mm)