RD10AA6RTT is available for purchase but is not normally stocked.
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Datasheet
Image for RD10AA6RTT is not available
RD10AA6RTT
DigiKey Part Number
2449-RD10AA6RTT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RD10AA6RTT
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.15A 50V
Detailed Description
Dip Switch BCD 6 Position Through Hole Rotary for Tool Actuator 150mA 50VDC
Height Above Board
0.256" (6.50mm)
Mounting Type
Through Hole
Circuit
BCD
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
6
Current Rating (Amps)
150mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Length
0.394" (10.00mm)