MD801-009-02MT10-26PA
MD801-009-02MT10-26PA
A Closer Look: MD801 Connectors
MD801-009-02MT10-26PA
DigiKey Part Number
116-MD801-009-02MT10-26PA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD801-009-02MT10-26PA
Description
MINIATURE D38999 CIRCULAR CONNEC
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Category
Orientation
A
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material
Aluminum
Packaging
Bag
Shell Finish
Durmalon™
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Shielding
Number of Positions
26
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
10-26
Voltage Rating
750VAC
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C