MD801-007-16MT10-26PA
DigiKey Part Number
116-MD801-007-16MT10-26PA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD801-007-16MT10-26PA
Description
MINIATURE D38999 CIRCULAR CONNEC
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum
Series
Shell Finish
Durmalon™
Packaging
Bag
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Features
Coupling Nut
Connector Type
Shielding
Number of Positions
26
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
10-26
Voltage Rating
750VAC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C